İzmir'de hava sıcaklıkları, mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı verilere göre, İzmir'de hafta sonunun aşırı sıcak geçmesi bekleniyor. İzmir'in kent merkezindeki bazı ilçelerinde hava sıcaklığının 39 dereceye çıkması beklenirken, kırsal kesimlerdeki ilçelerde ise sıcaklığın 43 dereceye kadar ulaşması tahmin ediliyor. Yüksek sıcaklıklar İzmirlilerin kent merkezinde yaşayan insanların tatil beldelerine akın etmesine neden olurken, kentin merkezi boş kaldı. İzmir'in en yoğun yerlerinden Konak Meydanı ve Kordon Sahili de kavuran sıcaklıklar nedeniyle boşaldı.

Başkan Eşki Kerbela anmasına katıldı Başkan Eşki Kerbela anmasına katıldı

'İZMİR BOMBOŞ'
“41 senedir İzmir'de yaşıyorum, inanın ki bu sene kadar sıcaklık görmedim" diyen Tarkan Şimşirler (41), “Bu sene gerçekten de çok sıcak. Bayram dolasıyla da zaten İzmir halkı yok. İzmir bomboş, herkes yazlıklara, deniz olan sahil beldelerine gitti. Gördüğünüz gibi Kordon'da kimsecikler yok. Normalde burası cıvıl cıvıl olurdu. İğne atsanız yere düşmezdi. Ama maalesef sıcaklardan dolayı kimse yok. İzmir bomboş" dedi.

'OLMAK İSTEDİĞİM YER ÇEŞME'
Bu yazın geçen yıla göre daha sıcak geçtiğini söyleyen led ekran montajı işiyle uğraşan Emre Akbulut (16) da “Normalde geçen sene bu zamanlarda hava o kadar sıcak değildi. Bir de geçen sene bu kadar çalışmıyordum, işler azdı. Foça'da olduğum için sıcağı fazla umursamadım. Ama bu sene iş güç fazla. O nedenla buralardayız. Bayram tatilinde olup da dönenler de pişman geri gitmek istiyorlar" diye konuştu.

“Sıcakta çalışmak zor ama işimizden zevk aldığımız için zorlanmıyoruz" diyen Akbulut, “Şu an olmak istediğim yer herkesin istediği gibi Çeşme. Denizi olan yerler" dedi. Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir gün önce Mardin'den geldim. Bir hafta orada durdum. Mardin buraya göre 10 derece daha sıcak. Normal gösterilen derece 43 olmasına rağmen orada hissedilen 50'den az değildir. İzmir daha güzel bence. İzmir'i herkese öneriyorum ama tatil yerlerini öneriyorum."

Editör: Aykut Keserli