Hareketsizliğin insan  organizmasında meydana getirdiği ciddi olumsuzluklardan birine örnek vermek gerekirse, yapılan araştırmalara göre, egzersiz yapmayan  50 yaş üzerindeki insanların; KALP-DAMAR HASTALIKLARINA yakalanma oranı %79.8 iken, egzersiz yapanlarda bu oranın  %7.3 civarında olduğu belirtilmektedir.

Ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmamak ve de bunun yanında, kendinizi iyi hissetmeniz ve canlı dinamik görünmeniz için, sadece vücudunuzu hareket ettirmeniz dahi kısmen de  olsa yeterlidir. Hareketlerin en  güzeli de elbette her yönü ile organize bir olay olan spordur...

Çünkü sportif hareketlerin içinde; sadece kas-kemik işbirliği değil, ayrıca ise karışan beyin fonksiyonları daha birçok güzellik ve armoni vardır. Kısacası, insan organizmasını tepeden tırnağa etkileyen bir hareketler bütünüdür...

Bu gerçekler ışığında, günümüzün çağdaş insanı hareket olayını "sağlıklı olabilmek için " belli programlarla yaşam  gündemine almak durumundadır!

Hareketsizlik sonucu oluşabilecek sağlık sorunları nedeniyle, olası ilaç reçetelerini kullanmak durumunda kalmak istemiyorsanız, hareket reçetelerini uygulayınız.

Ayrıca, sporun TOPLUM SAGLIGI AÇISINDAN önemi de, asla akıldan uzak tutulmamalıdır!

Evet hareket reçetesi mi ? Hastalık reçetesi mi? Bu nokta da kararınızı iyi veriniz!

EVDE HAREKETLİ OLUNUZ

...Özellikle yaşadığımız Pandemi  (Covit-19) ve alınan önlemler nedeniyle evin de olanlara önerimiz: Eviniz de egzersizler yapınız !..

Evinizin konumu dikkate alınarak, bunlar öncelikle;

KARDİYO EGZERSİZLERİ ve oksijen kazandırma (AEROBİK EGZERSİZLERİ) yapmaya gayret ediniz!

Bu egzersizler; kas kaybını önlediği gibi, kalp ve dolaşım sistemini, akciğer kapasitesini de güçlendirir. En önemlisi de HASTALIK RİSKLERİNİ  azaltır.

O halde, KARDİYO VE DİRENÇ egzersizleri yapınız.

Özetle:

* Evde hareketli olmaya gayret edin,

* Günde birkaç defa balkonu, salonu, koridoru  adımlayınız.

* Dans edin, ip atlayın, zıplayın.

* Kaslarınıza yönelik lokal egzersizler (bacak, sırt, bel,omuz,karin vb.gibi) yapın ve kuvvetlenirim.

HAREKET DOLU SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM!

Dr.Şaban  ACARBAY 

Spor Hekimi,

TÜFAD Izmir Şube Başkanı.