Tüm dünyanın etkilendiği ve bununla mücadele etmeye çalıştığı Covid-19 enfeksiyon günlerinde bağışıklık sistemi nedir nasıl kuvvetlendiririz hepimizi ilgilendiren konular arasındadır. Tabii ki bu pandemik enfeksiyondan korunmanın temel şartı maske mesafe ve temizliktir.Bu üçlü hepimizin bildiği bir söylemdir.

Toplumda oranı yüzde 35 in üzerinde olan kalp damar hastalığı bulunan ve büyük risk altında görülen hastalar için ne önermeliyiz gıda olarak ne tüketmeliyiz sorusu bizi son zamanlarda çok meşgul etmektedir. Son günlerde hem kendimiz hem de hastalarımız için önem arz eden omega 3 yağ asidini ele almak istedim. Omega 3 kalp damar hastalıklarında ölümlerin azaltılmasında kalp ritmi bozukluklarının önlenip giderilmesinde çok olumlu etkileri vardır. Kolesterol ve trigliserid düzeyini azaltır damar sertliğini önler bütün damarların iç yüzünü döşeyen endotel  hücre işlevlerini iyileştirir. Omega 3 vücut tarafından yapılamaz ve mutlaka dışarıdan almamız gerekir. En çok deniz bitkilerinde, bu bitkilerle beslenen somon, levrek, sardalye ve uskumruda  bulunduğu bilinmektedir.

Besinlerle yeterli Omega 3 alamayanlar Omega 3 ile zengin balık yağı hapları kullanabilirler. Bu haplar civa içermeyen preparatlar almalıdırlar. DHA EPA ve ALA en önemli Omega 3 yağ asid türevidir. Covid enfeksiyonun hala hızla devam ettiği bu günlerde vücut direncimizi yükseltmek ayrıca depresyondan çıkmak için ya besinlerle ya da DHA VE EPA oranı 3/2 ve katları olan ayrıca toplamda 1000 miligram civarında olan trigliserid formunda olan Omega 3 takviyesi almamız hepimiz için çok önemlidir. Omega 3 takviyesi alırken mutlaka doktorumuzun tavsiyelerini dinlemeye özen göstermeliyiz.